top of page
tło.jpg

Terapia par

Terapia par i poprawy relacji interpersonalnych

W czasie swojego życia prawie nieprzerwanie wchodzimy z innymi w różnorodne relacje. Członkowie rodziny, przyjaciele i współpracownicy to osoby związane z ważnymi dla nas obszarami, takimi jak praca zawodowa, czas wolny czy życie miłosne. Wszelkie trudności w istotnych dla nas relacjach odbijają się nie tylko na ich jakości, ale również na naszym ogólnym samopoczuciu. 

 

Terapia może okazać się rozwiązaniem, jeżeli w kontaktach z innymi często:

  • masz wrażenie, że ciągle doświadczasz podobnych trudności,

  • odczuwasz silne i trudne emocje, które przejmują kontrolę nad Twoim zachowaniem, 

  • unikasz pewnych działań, ponieważ myślisz, że nic nie zmienią, 

  • nie masz pewności, na czym najbardziej ci zależy,

  • podejmujesz działania, których potem żałujesz. 

 

Terapię kierujemy do par, czyli osób, które pozostają ze sobą w związku romantycznym i chciałyby wspólnie popracować nad jego wzbogaceniem lub naprawą.

 

Czym jest terapia akceptacji i zaangażowania?

Terapia akceptacji i zaangażowania (ACT – czytane jako jedno słowo – ‘akt’, czyli „działać”) należy do tak zwanej trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych, których wspólnym elementem jest rozwijanie gotowości do doświadczania tego, co dzieje się w każdej chwili, oraz możliwości przyjmowania wobec swoich doświadczeń nieoceniającej i otwartej postawy. ACT zaczęto rozwijać w latach 80., a w roku 1999 ukazał się pierwszy poświęcony jej podręcznik autorstwa Stevena Hayesa, Kirka Strosahla i Kelly’ego Wilsona. 

 

Zgodnie z założeniami terapii akceptacji i zaangażowania, każdy z nas odczuwa w życiu ból psychiczny i dyskomfort, które są naturalną konsekwencją życia. Kiedy zmieniamy pracę, rozstajemy się z kimś, zostajemy rodzicami czy chorujemy, możemy doświadczać trudnych dla nas myśli, emocji czy doznań. Pojawiają się one w życiu każdego z nas i są naturalnymi sygnałami informującymi nas na przykład o tym, że coś straciliśmy, że dzieje się coś dla nas ważnego lub że czegoś się obawiamy. Na sygnały te możemy reagować na różne sposoby – niektóre z nich są przydatne, bo pozwalają robić to, co dla nas istotne, inne są nieprzydatne, bo, choć przynoszą chwilową ulgę, to na dłuższą metę prowadzą do dodatkowego, niepotrzebnego bólu. 

 

ACT skupia się zatem na tym, jak rozwijać umiejętności pozwalające działać skutecznie w różnych obszarach życia. Dzięki tym umiejętnościom możemy:

  1. Efektywniej radzić sobie z bolesnymi myślami, emocjami czy doznaniami, tak aby miały mniejszą kontrolę nad tym, co robimy;

  2. Zidentyfikować to, co dla nas ważne, czyli nasze wartości, które będą wyznaczały kierunek zmian, jakie chcemy wprowadzić w swoim życiu.

Co warto wiedzieć o terapii akceptacji i zaangażowania?

 

  • Rozwija elastyczność psychologiczną człowieka.

  • Skupia się na doświadczeniach, które pojawiają się „tu i teraz”.

  • Wskazuje różne perspektywy, z których możemy wchodzić w kontakt ze swoimi myślami, emocjami i doznaniami.

  • Rozwija gotowość do ich doświadczania.

  • Prowadzi do angażowania się w to, co dla danej osoby ważne.

  • Opiera się na aktywnym ćwiczeniu nowych umiejętności psychologicznych.

  • Jej skuteczność została dotychczas zweryfikowana w ponad 400 badaniach naukowych.

  • Jest łączona z terapią schematów w pracy nad relacjami interpersonalnymi (np. w terapii par).

Nasi terapeuci:

Lidia_006.jpg
bottom of page