Jeśli
-
zauważasz powtarzające się problemy interpersonalne występujące w różnych obszarach życia, które powodują cierpienie Twoje lub innych osób,
-
doświadczasz nagłych silnych stanów emocjonalnych takich jak obniżenie nastroju, lęk lub drażliwość,
-
masz poczucie, że te same trudności ciągną się za Tobą latami,
-
doświadczasz silnych emocji, ale nie potrafisz określić, dlaczego one się pojawiły,
-
doświadczasz uporczywych myśli samokrytycznych lub obwiniasz innych,
-
masz diagnozę zaburzeń osobowości.
To terapia schematów będzie rozwiązaniem dla Ciebie.
Nasi terapeuci:
Terapia schematów
Czym jest terapia schematów?
Terapia schematów jest podejściem opracowanym przez Younga, które łączy klasyczną terapię poznawczo-behawioralną z innymi nurtami (w tym z teorią przywiązania, Gestaltem, relacją z obiektem, konstruktywizmem i terapią analityczną).
Zgodnie z założeniami podejścia Younga przyczynami powtarzających się trudności życiowych ludzi są wytworzone w przeszłości i rozwijane przez całe życie dysfunkcjonalne schematy. Schematy to pewne motywy lub wzorce, które przewijają się na przestrzeni całego życia jednostki, które są dysfunkcjonalne. Są zbudowane z naszych doświadczeń, wspomnień, emocji, przekonań i doznań cielesnych. Schemat jest odpowiedzią na niezaspokojone lub zaspokojone w nadmiarze potrzeby.
W trakcie sesji terapeutycznych odnosimy się do uniwersalnych potrzeb emocjonalnych, takich jak: bezpieczne przywiązanie, autonomia, wolność wyrażania emocji, stawianie granic czy spontaniczność i zabawa. W niezaspokojeniu bądź nadmiarowym zaspokojeniu konkretnych potrzeb będziemy szukać źródeł schematów. Następnie po stworzeniu wspólnej konceptualizacji problemu (czyli po znalezieniu powodu, dla których ten konkretny problem występuje u danej osoby) zajmiemy się pracą nad zmianą. W terapii schematu korzystamy z wielu technik, w tym: poznawczych, behawioralnych, wyobrażeniowych czy opartych na relacji.
Terapia schematów w pigułce:
-
w terapii schematu odnosimy bieżące problemy do przeszłości, w której szukamy wyjaśnienia konkretnych strategii i zachowań,
-
terapia schematu zwykle trwa minimum rok,
-
sesje terapii są ustrukturyzowane,
-
terapia opiera się o stworzony wspólnie z pacjentem model problemu (w terapii nazywany konceptualizacją),
-
terapia jest zorientowana na ustalony wspólnie cel,
-
bardzo ważna i niezbędna w procesie zmiany jest relacja terapeutyczna,
-
w terapii wykorzystujemy metody z innych szkół terapeutycznych - korzystając z technik poznawczych, behawioralnych, wyobrażeniowych czy opartych na relacji.